india

تحصیل در هند

واحد پول

روپیه تنها پول قانونی پذیرفته شده در هندوستان است. نرخ ارز هند در تاریخ ۲۹ جولای سال ۲۰۰۶ معادل ۵۳٫۴۶ به دلار آمریکا، ۳۱۶/۵۹ به یورو و ۷۵۵/۸۶ به پوند انگلیس بود. با این شرایط یک کرور روپیه (۱۰ میلیون Rs) حدودا معادل ۹۱۵/۲۱۴ دلار ۲۶۷/۱۶۸ پوند می‌باشد. روپیهِ هند به عنوان پول قانونی در کشورهای همسایه نپال و بوتان پذیرفته شده‌است و این دو کشور پول رایج خود را بر اساس نرخ روپیهِ هند تثبیت کرده‌اند. روپیه به ۱۰۰ پیسه تقسیم می‌شود. ارزش بالاترین اسکناس کاغذی معادل هزار روپیه‌است و بی‌ارزش‌ترین سکه رایج در هند ۲۵ پیسا است.

طبق نرخ ارز ثابت ارزش روپیه وابسته به پوند استرلینگ انگلیس می‌باشد و پس از استقلال، بیش از ۳۰٪ از تجارت خارجی هند با پوند انگلیس است. در سال ۱۹۷۵، طبق نرخ ارز متغیر ارزش روپیه در برابر سبد ارزی تثبیت شد و تحت کنترل شدید بانک ایالتی هند قرار گرفت. در سال‌های اخیر ارزش روپیه در مقایسه با اکثر واحدهای پولی غیر از دلار آمریکا کاهش داشته‌است.

از زمان لیبرال شده هند، روپیه در تجارت و حساب‌جاری کاملاً گردش‌پذیری است. این شرایط این امکان را برای تجار و کارگران هندی فراهم کرده‌است که درآمدهای خود را در خارج در بازار ارزی به روپیه تبدیل کنند و تمامی محدودیت‌ها در ارز خارجی برای مبادلات تجاری موجود، سفر، تحصیل، مخارج درمانی و غیره از بین رفت. هند متعهد به این است که به تدریج به سمت گردش‌پذیری کامل حرکت کند، اگرچه محدودیت‌هایی در مورد حساب‌های سرمایه‌ای برای تشویق به جریان دوطرفه سرمایه و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

 

+ نوشته شده در  شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:1  توسط farzaneh  |